بارداری و کمبـود آهن

سلامتی مادر و نوزاد با آهن لیپوزومال​

به دلیل تغییرات فیزیولوژیکی و جسمی در دوران بارداری ممکن است عوارض و علائمی مانند تهوع در صبح، خستگی، مشکلات گوارشی و کمبود انرژی تحمل بارداری را سخت و دشوار کند. در نتیجه مادر نیاز بیشتری به انرژی و تامین مواد ضروری مورد نیاز در این دوران خواهد داشت تا به مشکلاتی مانند فقر آهن و کم خونی مبتلا نگردد. مصرف مکمل‌های آهن عوارض جانبی مانند ناراحتی معده و یبوست ایجاد می‌کند که تحمل این عوارض در کنار عوارض بارداری را دشوار خواهد می‌کند.
مکمل‌های آهن لیپوزومال انتخاب مناسبی برای زنان باردار می‌باشد چرا که عارضه گوارشی ایجاد نمی‌کند و همچنین با وجود ایجاد اختلال جذب آهن با مصرف برخی مواد خوراکی مانند مواد لبنی، قهوه، چای و کاکائو همراه با مکمل‌های آهن، استفاده از فرم لیپوزومال آهن راه حل مناسبی برای رفع این اختلال است.

بارداری و کم خونیفقر آهن

آهـن و بارداری

اهمیت آهن برای مادر و جنین

یکی از علل اصلی کم خونی دوران بارداری در سراسر جهان کمبود آهن است که این کمبود ممکن است در هر ماهی از این دوران ایجاد شود. درجاتی از کم خونی در بارداری طبیعی است اما کم خونی ناشی از فقر آهن، پیامدهای جدی برای مادر و کودک همراه دارد در نتیجه تامین آهن در این دوران ضروری است. آهن برای رشد جفت و مغز جنین همچنین تولید گلبول‌های قرمز ضروری است؛ زیرا آهن برای تولید گلبول‌های قرمز خون ضروری است و مادر در این دوران نیاز بیشتری به خون جهت انتقال مواد مغذی به جنین دارد.
فقر آهن در دوران بارداری با پیامدهای نامطلوب و افزایش احتمال مرگ و میر مادر همراه است. احتمال ایجاد این پیامدها با شدت کم خونی در ارتباط است که شامل جدا شدن جفت، اختلال رشد مغزی و رشد جنین، زایمان زودرس، خونریزی شدید پس از زایمان، شوک مادر و بستری مادر بعد از زایمان در بخش مراقبت‌های ویژه می‌شود.
آهن مورد نیاز بدن از طریق رژیم غذایی سرشار از آهن مانند گوشت قرمز، طیور و ماهی همچنین غلات غنی شده و برخی حبوبات تامین می‌گردد. بر همین اساس توجه به کمبود آهن و رفع آن در حفظ سلامت بارداری، مادر و جنین حیاتی است که در صورت تامین نشدن آهن کافی دوران بارداری، مصرف مکمل‌های آهن از کمبود فقر آهن پیشگیری و این کمبود را جبران می‌کند.

علائم کمبود آهن در بارداری

فقدان این عنصر منجر به ایجاد کم خونی ناشی از فقر آهن می‌شود و کمبود آهن تنها توسط تست‌های آزمایشگاهی اندازه‌گیری و مشخص می‌شود. کم خونی در دوران بارداری می‌تواند منجر به بروز علائمی گردد که شایع ترین این علائم موارد زیر بوده و باید تحت نظر متخصص بررسی گردد.

  • خستگی 
  • رنگ پریدگی یا زردی پوست
  • ضربان نامنظم قلب
  • سرگیجه
  • سر درد

راه حل پیشگیری و درمان

کپسول لیپوزوفر فورت

®

بهترین انتخاب مصرف کپسول لیپوزوفر فورت® با فرمولاسیون آهن لیپوزومال، فولیک اسید و ویتامین‌های C و B12 تحت نظر متخصص زنان و زایمان است تا علاوه بر نداشتن عوارض گوارشی از کم خونی پیشگیری، به خونسازی کمک و فقر آهن و اسید فولیک را برطرف کند.